tipy a praktiky, které mohou pomoci dosáhnout kvalitnějšího spánku, včetně ovlivnění prostředí, pravidelného spánkového režimu a omezení stimulantů před spaním.
Pojďme se společně podívat, jaké jsou hlavní faktory kvalitního spánku a jak s nimi pracovat.
Modré světlo
Chcete-li zklidnit nadměrně aktivní mysl před spaním i během noci, doporučuji vypnout všechny obrazovky alespoň dvě hodiny před spaním. Modré světlo vyzařované z počítačů, televizí a mobilních telefonů může negativně ovlivnit vnitřní hodiny a způsobit potíže nejen s usínáním, ale také snížit kvalitu spánku.
Pevný režim
Stabilitu vnitřních hodin podpoříte tím, že budete chodit spát a vstávat v pravidelnou dobu. Tělo začíná produkovat spánkový hormon melatonin kolem 9 hodiny večer, takže buď v tento čas jděte spát, nebo se začněte připravovat ke spánku.
Teplota
Dobrý spánek podporuje vhodné prostředí. Je dokázáno, že ideální pokojová teplota v ložnici by měla být mezi 15 až 19 stupni Celsia. Ověřeným způsobem, jak zlepšit spánek, je si dát teplou koupel. Jak se tělo ochlazuje a klesá teplota po koupeli, jsme lépe připraveni na spánek, protože cirkadiální rytmus souvisí také s teplotou.
Stimulanty
Omezíte-li konzumaci stimulantů jako je alkohol, kofein nebo cukr před spaním, může to pomoci zlepšit kvalitu spánku. Mnoho lidí má pocit, že alkohol jim pomáhá usnout, ale ve skutečnosti zhoršuje kvalitu spánku a brání tělu plnit jeho obvyklý úkol v podobě regenerace a obnovy. Naopak dvě až tři kapky levandulového oleje na polštáři vám mohou pomoci uvolnit tělo i mysl a navodit ospalost.
Hlad
Nepouštějte se do postele s prázdným žaludkem. Ideální je dát si malou svačinku alespoň dvě hodiny před spaním. Tím zajistíte, že hladina cukru v krvi brzy ráno nebude příliš nízko a neprobudí vás. Na druhou stranu se snažte nechodit do postele hned po těžké večeři, protože tělo bude v tu chvíli zaneprázdněno trávením a nebude během spánku schopno provádět obvyklé regenerační činnosti.
Comments